group name
Tile Vibration Machine
Min Order
1 piece
brand name
TILER tile cutting and laying tools distrubutor
model
TPP-8190-AT
Nearest port for product export
Shanghai, Ningbo, Guangzhou, Yiwu
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C, D/P D/A, Credit Card, PayPal, Westem Union, Cash
update time
Wed, 13 May 2026 19:23:10 GMT
Paramtents
  • Diameter of suction cup 190mm
  • Vertical suction 50kgs
  • Material of suction cup Nitrile rubber
  • Battery capacity 10000mA
  • Battery voltage 20V
  • Charging current 1.5A
  • Battery charging time 2h
  • Vibration frequency 0-12000r/min
  • Gear Setting 12
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
◢ SPECIFICATION
ART
QTY/INNER BOX
QTY/OUTER BOX
TPP-8190-AT/20V
1PC
6PCS
◢ DESCRIPTION
Long-Lasting 20V Power: Includes two high-capacity 10,000 mAh lithium-ion batteries and a dedicated charger, ensuring extended operation without frequent interruptions.
◢FAQ
What is the TILER Tile Vibration Machine TPP-8190-AT/20V used for?
The TILER Tile Vibration Machine TPP-8190-AT/20V is used for leveling tiles during installation.
What material is used for the head of the device?
The head of the device is made from durable aluminum alloy, ensuring strength and longevity.
What is the adsorption capacity of the TILER Tile Vibration Machine TPP-8190-AT/20V?
What is the diameter of the suction cup on the TILER Tile Vibration Machine TPP-8190-AT/20V?
The TILER Tile Vibration Machine TPP-8190-AT/20V has a 190mm diameter suction cup, which can easily absorb 6-48 inch smooth surface tiles.