group name
Tile Vibration Machine
Min Order
1 piece
brand name
TILER tile cutting and laying tools distrubutor
model
TPP-8160-AT
Nearest port for product export
Shanghai, Ningbo, Guangzhou, Yiwu
Delivery clauses under the trade mode
FOB, CFR, CIF, EXW
Acceptable payment methods
T/T, L/C, D/P D/A, Credit Card, PayPal, Westem Union, Cash
update time
Wed, 13 May 2026 23:28:27 GMT
Paramtents
  • Diameter of suction cup 140mm
  • Vertical suction 50kgs
  • Material of suction cup Nitrile rubber
  • Battery capacity 8000mA
  • Battery voltage 16V
  • Charging current 1.5A
  • Battery charging time 2h
  • Vibration frequency 0-12000r/min
  • Gear Setting 9
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Detailed
◢ SPECIFICATION
ART
QTY/INNER BOX
QTY/OUTER BOX
TPP-8160-AT/16V
1PC
6PCS
◢ DESCRIPTION
Long-Lasting 16V Power: Includes two high-capacity 8,000 mAh lithium-ion batteries and a dedicated charger, ensuring extended operation without frequent interruptions.
◢FAQ
What is the power source and how long does the battery last?
It's powered by two 16V, 8,000 mAh lithium-ion batteries, providing extended runtime for most projects without frequent recharging.